iskoçya ankara büyükelçiliği
iskoçya ankara büyükelçiliği

İskoçya Ankara Büyükelçiliği

İskoçya, Kuzey İrlanda, İngiltere ve Galler ülkeleri, Birleşik Krallık Ülkelerini oluşturmaktadır. Bu nedenle bu ülkelerden herhangi birine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık vizesi alması gerekir. İskoçya’ya seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus ( bordo ) pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaport hamili Türk vatandaşlarının İskoçya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile İskoçya vizesi almaları gerekir. Diplomatik pasaporta sahip olan Türk vatandaşları ise 180 gün içindeki 90 günü aşmayan seyahatlerinde, Birleşik Krallık vizesinden muaf tutulurlar.

Birleşik Krallık Vizesi ve Göç İdaresi yönetmeliğine göre, Birleşik Krallık ülkelerini oluşturan İskoçya, İngiltere, Kuzey İrlanda ve Galler’e seyahat etmeyi düşünen kişilerin bu ülkelere giriş yapabilmeleri için UK Vizesi de denilen Birleşik Krallık vizesi almaları gerekir.

Birleşik Krallık ülkeleri, Schengen bölgesi üye ülkeleri kapsamında yer almaz. Bu nedenle Schengen vizesi bulunan vatandaşlar bu vizeleri ile İskoçya’ya giriş yapamazlar. Bunun için İskoçya Ankara Büyükelçiliği İskoçya vizesi işlemlerinin yerine getirilmesi gerekir. İskoçya ülkesi, Birleşik Krallığa bağlı olduğu için işlemlerin de Birleşik Krallık vizesi kapsamında yürütülmesi gerekmektedir.

İskoçya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

İskoçya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile Birleşik Krallık vizesi almak için işlemlerin eksiksiz bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. İskoçya Birleşik Krallık vizesi için gerekli işlemler İngiltere Başkonsolosluğu aracılığı ile yürütülmelidir. İskoçya Ankara Büyükelçiliği işlemlerinin yürütüldüğü Ankara İngiltere

İskoçya Ankara Büyükelçiliği iletişim bilgileri

İskoçya Ankara Büyükelçisi: Dominika Chilcott

Büyükelçi Müsteşarı: Jennifer Anderson

İskoçya Büyükelçiliği Ankara aracılığı ile İskoçya’ya gitmek için vize işlemlerini yürütmeniz için Birleşik Krallık vize prosedürlerini yerine getirmek gerekmektedir. İşlemler İngiltere Ankara Büyükelçiliği’nce yürütülmektedir. Ankara ve görev bölgesinde ikamet eden Türk vatandaşları, her türlü konsolosluk işlemleri için Birleşik Krallık Büyükelçiliğine başvurabilirler.

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri

Birleşik Krallık vizesi için İngiltere Ankara Büyükelçiliği ya da İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile işlemler yürütülmektedir. Ayrıca İskoçya Ankara Büyükelçiliği işlemleri için de İngiltere Büyükelçiliğine başvuru yapılabilir. İskoçya ve diğer Birleşik Krallık ülkelerine seyahat edebilmek için seyahatin amacına uygun olan vize türüne başvuru yapılır.

Başvuru işlemlerinde aksama yaşamamak için İngiltere Ankara Büyükelçiliğinin resmi çalışma günlerinde başvuruların yapılması gerekir. İngiltere’de ve Türkiye’deki resmi tatil günlerinde İngiltere Büyükelçiliği de görev yapmamaktadır. Bu tarihlere dikkat edilmeli ve işlemler buna göre yürütülmelidir. İngiltere Ankara Büyükelçiliğinin resmi tatil günleri şu şekilde sıralanabilir:

2 Ocak Yeni Yıl / New Year’s Day Tatili
14 Nisan Paskalya / Good Friday Tatili
17 Nisan Paskalya / Easter Monday Tatili
1 Mayıs İşçi Bayramı / Labour Day Tatili
26 Mayıs Queens Doğum Günü Ayrıcalık Tatili
29 Mayıs Bahar Bayramı / Spring Bay Holiday Tatili
14 Haziran Ramazan Bayramı Arefesi Tatili
15 Haziran Ramazan Bayramı Tatili
16 Haziran Ramazan Bayramı Tatili
17 Haziran Ramazan Bayramı Tatili
30 Ağustos Zafer Bayramı Tatili
20 Ağustos Kurban Bayramı Arefesi Tatili
21 Ağustos Kurban Bayramı Tatili
22 Ağustos Kurban Bayramı Tatili
23 Ağustos Kurban Bayramı Tatili
24 Ağustos Kurban Bayramı Tatili
25 Aralık Noel / Christmas Day Tatili
26 Aralık Noel / Boxing Day Tatili

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Görevleri

Ankara ve çevre illerindeki görev bölgelerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet yabancı ülke vatandaşlarının Birleşik Krallık vize işlemleri yürütülmektedir. Ayrıca Birleşik Krallık ülkeleri vatandaşlarının her türlü büyükelçilik işlemleri de İngiltere Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile gerçekleştirilir.

Birleşik Krallık ülke vatandaşlarının haklarını korumakla yükümlü olan İngiltere Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ile Birleşik Krallık ülkeleri arasındaki ilişkileri de düzenler. Ülkeler arasında dostluk ilişkilerinin kurulması, ekonomik, ticari ve bilimsel ilişkilerin geliştirilmesi de İngiltere Ankara Büyükelçiliği’nin görevidir.

İngiltere, İskoçya ve diğer Birleşik Krallık ülkelerine seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık vize işlemleri, İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. Biyometrik imza alınması gerektiği için başvuruların şahsen yapılması gerekir.
Türkiye’de ikamet eden İngiliz ve İskoç vatandaşlarının evlenme, boşanma, ölüm, doğum, noter, nüfus cüzdanı, askerlik, pasaport ve vize gibi her türlü işlemi İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenir.

Birleşik Krallık Vize İşlemleri

İskoçya’ya herhangi bir amaçla seyahat etmeyi düşünen bordo, hususi ve hizmet pasaport hamili Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık vize prosedürlerini yerine getirmesi gerekir. İskoçya, Birleşik Krallık bölgesine dâhil olan bir ülkedir. Bu nedenle Birleşik Krallık vize işlemlerinin yerine getirilmesi gerekir.

Kısa süreli İskoçya seyahatleri için gerekli vize başvuruları direkt olarak İngiltere Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmamaktadır. İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığı ile randevu alınmalıdır.

Birleşik Krallık vize başvurularının değerlendirilmesi ve karara bağlanması ile verilen vizenin süresi gibi işlemler, Birleşik Krallık Vize Göç İdaresi tarafından değerlendirilmektedir. Gerekli vize başvurularının seyahatten 3 ay önce yapılabilmesi mümkündür.

İskoçya’ya yapılacak olan seyahatin amacına uygun olan vize türü için başvuru yapılması gerekmektedir. İşlemlerin aksamaması ve vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için doğru vize türünün seçilmesi önemlidir. Çünkü her vize türü için farklı belgeler hazırlanmaktadır. Belgelerin eksiksiz ve doğru olması gerekir. Bu nedenle işlemlerin doğru bir şekilde yürütülmesi istenir.

İngiltere Konsolosluğu Vize Randevu İşlemi

İskoçya seyahati için Birleşik Krallık vizesi alınması gerekir. Bunun için öncelikle seyahatin amacı belirlenir ve bu amaca uygun olan vize türü için belgeler hazırlanır. Hazırlanan evrakların bulunduğu dosyanın teslimi için İngiltere Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alınması gerekir. İngiltere Ankara Büyükelçiliği’nin web sitesinde yer alan Book Appoinment bölümünden randevu işlemi yapılmalıdır.

Öncelikle randevunun yeri ve vizenin türü seçilir. Bu seçimlere göre İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından en uygun randevu günü ve saati ekrana yansıtılır. Başvuru sahibine bu randevu tarih ve saati uygun ise işlemi onaylar. Onay işleminden sonra istenen belgelerin tamamı ekrana gelir.

Başvuru sahibi, ödeme işlemi için sistem tarafından güvenli ödeme sistemine yönlendirilir. Buradan kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılır. Daha sonra ödeme ve randevu bilgileri e – mail adresine gönderilir.

Hazırlanan belgeler arasında İngiltere vize başvuru formu, randevunun bildirim belgesi, vize ücretinin ödendiğine dair belge ve diğer evrakların orijinali bulunmalıdır. Verilen belgelerin doğru ve eksiksiz olması gerekir.

Vize başvuru formunda verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerekir. Başvuru sahibinin kişisel durumunu net olarak gösteren belgeleri sunması gerekir. Başvuru işlemlerini değerlendiren İngiltere Ankara Büyükelçiliği, İskoçya vize başvurusunu 3 – 12 hafta arasında değerlendirir. Aksama yaşanmaması için seyahatten 3 ay öncesine kadar başvuru yapılabilmektedir. Vize işlemi ücreti ise vize süresine göre değişmektedir.

İskoçya Ankara Büyükelçiliği S.S.S

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Adresi: Şehit Ersan Caddesi, 46 / A, Çankaya / Ankara

Konsolosluk bölümü E posta: [email protected]
E posta: [email protected]

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Telefon bilgileri şöyledir:

Telefon: 0 312 455 33 34
Faks: 0 312 468 32 14

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma, 09.00 – 12.30

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanında Hangi İller Vardır?

İskoçya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanındaki iller şöyledir:

Ankara, Afyon, Amasya, Aksaray, Ağrı, Ardahan, Antalya, Bayburt, Bartın, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Denizli, Eskişehir, Erzurum, Gümüşhane, Giresun, Isparta, Iğdır, Karabük ve İzmir’dir.

 

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği web sitesi

İskoçya vize ücretleri 2023 ücretleri