iskoçya vize başvurusu
iskoçya vize başvurusu

İskoçya Vize Başvurusu

İskoçya, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerini içine alan Birleşik Krallığa seyahat etmeyi planlayan kişilerin UK Visa yani Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. Bu 4 ülkeden herhangi birine gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bağlı bulundukları Konsolosluğa başvurarak ülkeye giriş izni alması zorunludur. İskoçya ve diğer 3 ülke, Schengen Bölgesine dâhil değildir. Bu nedenle İskoçya Vize Başvurusu Schengen vize işlemlerinden farklı sürdürülmektedir. İskoçya Vizesi alan tüm vatandaşlar, vize süresi içerisinde diğer 3 ülkeye de vizesiz giriş çıkış yapabilmektedir.

İskoçya Vize Başvurusu işlemleri, diğer ülkelerin vize işlemlerine göre daha meşakkatlidir. Vize başvuru sonucu reddedildiği zaman 10 yıl süre ile dosyada kırmızı kart olarak görülür. Bu nedenle başvuru işlemlerinde çok dikkat edilmelidir. Avustralya, Amerika ve İsrail gibi ülkeler, aralarında bilgi paylaşımı yapmaktadır. Bu nedenle vize reddi gibi bir durum yaşandığında diğer ülkelerden vize alırken bu durum olumsuz etki etmektedir.

Kimler İskoçya Vizesi Almak Zorundadır?

İskoçya’ya seyahat planı yapan bordo pasaport, hizmet ( gri ) pasaport ve hususi ( yeşil ) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İskoçya Vize Başvurusu yapmaları gerekir. Diğer vize işlemlerinde olduğu gibi yeşil pasaport sahiplerine vize muafiyeti yoktur.

Siyah yani diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile yaptıkları İskoçya seyahatlerinde İskoçya Vize Başvurusu yapmak zorunda değildir. 90 günü aşacak olan İskoçya seyahatleri için uygun olan vize türlerinden birine başvuru yapılması gerekmektedir.

Başka ülkelere seyahat eden ancak seyahatleri esnasında İskoçya havaalanından geçerek transit geçit yapmak zorunda olan kişiler, ülke içerisine girmese bile İskoçya Vize Başvurusu yapması istenir. Bu durumda transit vize işlemleri yapılmaktadır. İskoçya Schengen bölgesine dâhil olmadığı için İskoçya vizesi ile Schengen ülkelerine girmek yasaktır. Aynı şekilde Schengen vizesi ile İskoçya’ya giriş yapmak ta yasaktır.

İskoçya vize başvurusu bilgisi

İskoçya Vizesi İşlemleri

Türkiye’de İskoçya Konsolosluğu bulunmadığı için İskoçya Vizesi işlemleri Birleşik Krallık Konsolosluğu aracılığı ile yapılmaktadır. İskoçya’ya yapılacak olan kısa süreli yani 90 günü aşmayan seyahatler için vize başvuruları şahsen Birleşik Krallık Konsolosluğuna yapılmıyor.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği ya da Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılacak olan vize başvuru işlemleri randevu sistemi ile yürütülmektedir. Konsolosluğa yapılacak olan İskoçya Vize Başvuruları için önceden randevu alınmaktadır. Bunun için de Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı Hudut Muhafaza Dairesi tarafından yetkilendirilen İskoçya vize başvuru merkezleri ve akredite seyahat acenteleri aracılığı ile işlemler yürütülmektedir.

Yapılan İskoçya vize başvurularının değerlendirilmesi, sonuçlandırılması ve vize süreleri hakkında yetki sahibi olan tek kurum, Birleşik Krallık Konsolosluğudur. İskoçya vizesi için yapılacak olan başvurular, başvuru merkezlerinin görev bölgesine göre yapılmaktadır.

Bursa, Balıkesir, Edirne, Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Tekirdağ ve çevre illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları, başvurularını İstanbul Başkonsolosluğuna yapmaları gerekir.

Ankara Büyükelçiliği, vize başvuru ve konsolosluk işlemleri için görev bölgesi ayırt etmemektedir. Türkiye’nin her yerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir. Vize başvuru işlemlerinden önce ne amaçla seyahat edileceği net olarak belirlenmesi gerekmektedir.

İskoçya’ya yapılacak olan seyahatlerin amacına göre alınması gereken vize türleri değişmektedir. Bu nedenle vize türünün ne olarak belirlenmesi ve belgelerin de vize türüne göre hazırlanması gerekir. Vize türüne uymayan belgelerin hazırlanması durumunda İskoçya Vize Başvurusu reddedilmektedir.

İskoçya Vizesi İçin Randevu Alma

İskoçya seyahatleri öncesinde yapılacak olan vize başvurusu için Birleşik Krallık Konsolosluğundan randevu alınması gerekmektedir. Birleşik Krallık Konsolosluğunun web sitesinde yer alan Book Appointment menüsünden randevu işlemleri gerçekleştirilir.

Öncelikle alınacak olan vizenin türü ve randevu yeri seçilir. Buna göre sistem tarafından en uygun gün ve saat ekrana sunulur. Başvuru sahibi bu tarih ve günü onaylar ise sistem tarafından hazırlanması gerekli olan evraklar ekrana gelir. Daha sonra sistem tarafından güvenli ödeme sistemine yönlendirme yapılır ve İskoçya vizesi ücretini ödemeniz istenir. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra Konsolosluk tarafından randevu bilgileri ve vize ücreti ödenme bilgileri e mail adresine gönderilir.

İskoçya Vize Başvuru Formu

İskoçya Vize Başvuru işlemlerinde en önemli adımlardan biri, vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulmasıdır. Konsolosluk tarafından en çok önem verilen belgelerin başında İskoçya vize başvuru formu gelir. Bu form sayesinde başvuru sahibi hakkında kapsamlı bilgiler edinilmektedir.

Başvuru sahibinin bu formda bütün bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazması gerekmektedir. Online İskoçya vize başvuru formunun üzerinde vize türü seçeneği mutlaka belirtilmelidir. İskoçya’ya neden seyahat edileceği net bir şekilde belirtilmeli ve vize başvuru formunda verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerekir. Aksi takdirde vize başvurusu reddedilmektedir.

İskoçya Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

İskoçya vizesi için hazırlanacak olan evraklar vize türüne göre değişmektedir. Bu nedenle öncelikle vize türünün belirlenmesi ve ona göre belge hazırlanma aşamasına geçilmesi gerekir. İskoçya seyahatinin bitiş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerliliği olan, yıpranmamış, 10 yıldan eski olmayan ve en az iki sayfası boş olan pasaport istenmektedir.

İskoçya başvurusu yapacak olan kişinin kendi ağzından Birleşik Konsolosluğa hitaben yazılan vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır. Vize talep dilekçesinde, İskoçya seyahatinin nedeninin tam olarak açıklanması istenir. Birleşik Krallık Konsolosluğu, vize talep dilekçesinde seyahatin amacını net olarak anlayamaz ise vize başvurusunu geri çevirir.

Vize talep dilekçesinde ayrıca İskoçya seyahatinin hangi tarihlerde gerçekleştirileceği, seyahatin masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağı, İskoçya’da hangi otelde kalınacağı ve uçak gidiş – dönüş biletlerinin bilgisi aktarılmalıdır. Seyahat bitiminde İskoçya’nın terkedileceği de belirtilmelidir.

Başvuru sahibinin şahsi banka hesap cüzdanının son 3 aylık dökümü, başvuru evrakları arasına koyulmalıdır. Bu hesapta seyahat masrafları için Euro ya da Dolar bakiyesi olması istenir. Bu evraklar ile beraber bankanın imza sirküleri ve belgede bankanın imzası olması istenir.

Başvuru sahibi SSK’lı çalışan ise SGK işe giriş bildirgesi, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, çalışılan kurumun resmi evrakları hazırlamalıdır. Başvuru evrakları arasında şirketin antetli kağıdına şirket sahibi tarafından yazılmış olan ve çalışanın o tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden vize talep dilekçesi yer almalıdır.

İskoçya’ya yapılacak olan seyahatte, gidiş – dönüş uçak biletinin rezervasyonları ve İskoçya’da konaklanacak olan otelin rezervasyon bilgilerini gösteren evraklar verilmelidir. Evli olan kişilerin evlilik cüzdanı, erkekler için ise askerlik durumunu gösteren belgenin başvuru dosyasında bulunması istenir.

İskoçya Vize Başvuru Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

İskoçya vize başvuru, normal şartlarda en az 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ekspres vize işlemleri ile ek ücret ödeyerek vize başvuru sonucunun en geç 5 gün içerisinde sonuçlanması sağlanabilir.

Vize başvurusu için hazırlanan başvuru evraklarının eksik olması ya da verilen bilgilerin yanlış olması durumunda, Birleşik Krallık Konsolosluğu tarafından ek evrak talep edilebilir. Bu durumda vize başvuru sonucu gecikebilir. Bu durumda seyahatin aksamaması için İskoçya vize başvurularının İskoçya seyahatinden en az 15 – 20 gün önce başvurulması gerekir.

İskoçya Vize Başvurusu S.S.S

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır?

İskoçya vize işlemleri için yapılacak olan başvuru direkt olarak Birleşik Krallık Konsolosluğuna yapılamaz.. Birleşik Krallık yani İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile başvuruyu kabul eden TLS Contact firmasından randevu alınmalıdır.

İskoçya Adalara Yerleşim Vizesi Nedir?

İskoçya Yerleşim vizesi uzun süreli bir vizedir ve İskoçya’da ikametgah imkanı tanır. Uzun süreli İskoçya vizeleri için vize başvuru sahibi Birleşik Krallık konsolosluklarına kendisi başvuru yapmalıdır.

İskoçya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İskoçya vizelerinin sonuçlanma süresi normalde bir haftadır. Eksik ve hatalı başvurularda bu süre uzayabilir.

Birleşik Krallık Büyükelçiliği İnternet sitesi

İskoçya vize başvuru sayfası