İskoçya Vize İşlemleri

İskoçya’ya seyahat edecek kişiler İskoçya vize işlemleri için İngiltere Konsolosluğuna vize başvurusu yaparak Birleşik Krallıkta yer alan ülkelere giriş yapabilirler. İskoçya vizesi için talep edilen evraklar ve başvuru şekli İngiltere ve Birleşik Krallık için talep edilen evraklarla hemen hemen aynıdır.

İskoçya’ya seyahat edecek kişiler İskoçya vize işlemleri için hazırlayacakları dilekçede seyahat planlarını detaylı bir biçimde açıklamalıdırlar. Dilekçede ve başvuru formlarında yer alan otel veya konaklama bilgilerinin doğru ve diğer evraklarla tutarlılık arzetmesi gerekir.

İngiltere vizesi alarak İskoçya’ya seyahat etmek çok daha kolay olacaktır. İskoçya vize işlemleri Birleşik Krallık vize işlemlerinden ayrı düşünülemez. İngiltere vize işlemleri İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e giriş yapmanız hak tanır.

İngiltere vizesi almak isteyen kişilerin başvuruları Konsolosluğun yetki verdiği başvuru merkezi ve bu kuruma akredite olan vize firmaları aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Konsolosluğa doğrudan başvuru yapılmamaktadır. İskoçya vize işlemlerinde online başvuru formunun İngiltere Konsolosluğuna bağlı yetkili firma üzerinden veya vize danışmanlık hizmeti sunan firmalardan yapılabilmektedir. İngiltere vize randevusu online şekilde form doldurulduktan sonra alınabilmektedir.

İngiltere vizesi için hem seyahat amacı belirlenmeli hem de kalış süresine göre başvuru yapılmalıdır. Başvurunuzu 6 ay veya 2, 5, 10 yıllık olarak yapabilirsiniz. Vizeniz bu sürelerde çıktığı taktirde İngiltere’de ve ona bağlı ülkelerde kalış süreniz 180 günü geçemez. Bu bağlamda örneğin, 5 veya 10 yıllık vize almanız o süre boyunca ülke sınırları içinde kalacağınız anlamına gelmemektedir. Bu sürelerle talep edilen vizelerin başvuru ücretleri de değişmektedir.

İskoçya vizesinin çıkış süresi 15 iş günüdür (21 gün). Bu süre konsolosluğun inisiyatifinde daha uzun veya daha kısa olabilir. Acil seyahat etmek isteyenler için 1 günde ve 5 günde sonuçlanan ekspres ve süper ekspres vize başvurusu yapma imkanı vardır. Çok sürede sonuçlanan ekspres vize başvuruları ekstra ücretlere tabidir. Unutulmaması gereken noktalardan biri vize harç bedellerini fazla ödemeniz vize çıkış garantisi taşımadığıdır. İskoçya vizesinin süre ve sonucuna karar veren tek kuruluş Birleşik Krallık İngiltere Başkonsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliğidir.