İskoçya Vizesi Nasıl Alınır?

iskoçya vizesi nasıl alınır
iskoçya vizesi nasıl alınır

İskoçya’ya seyahat edecek T.C. Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahiplerinden İskoçya vizesi talep edilmektedir. İskoçya’ya seyahat edecek kişiler İngiltere vizesi başvurusu yaparak Birleşik Krallık sınırları içinde bulunan İskoçya, Galler (Wales) ve Kuzey İrlanda’ya da giriş yapabilmektedirler.

İskoçya’ya gitmek isteyen T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan yabancı vatandaşlar kişisel durumlarına uygun evrakları hazırlayarak ve seyahatlerinin amacına uygun vize türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İngiltere turistik vize, İngiltere ticari vize ve İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vize türlerinden birine 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık süre talepleriyle başvuruda bulunulabilmektedir. Bu vize sürelerinden hepsinde Birleşik Krallıkta senelik kalma süresi en fazla 6 aydır.

İngiltere vize işlemleri İngiltere Konsolosluğunun yetkilendirdiği akredite vize başvuru merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir. İngiltere Konsolosluğu başvuru sahiplerinden çok sayıda evrak talep etmektedir. Bu anlamda evrak takibi vize işlemlerinde büyük önem taşımaktadır. Evrakların hazırlık aşamasında İngiltere Konsolosluğundan randevu alınması gerekmektedir. İskoçya vize işlemlerinde evrakların konsolosluğa ibrazı ve parmak izi verme işlemi yapılmaktadır. İskoçya vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu kılınmıştır. İngiltere Konsolosluğu Birleşik Krallığa yapılan her vize başvurusunda daha önceden parmak izi verilmiş daha olsa parmak izi yani biyometrik veri ibrazını zorunlu hale getirmiştir.

İskoçya Vizesi Hakkında Bilgiler

İskoçya vizesi alacak kişilerin öncelikle yapması gereken işlem vize başvuru formunun seyahatin amacına uygun olarak doldurulmasıdır. İngiltere vize başvuru formu online ortamda doldurulmaktadır. Form doldurma işlemi tamamlandıktan sonra randevu alınır ve vize ücreti formun bildirimiyle birlikte ödenir. Formun dikkatle doldurulması, seyahat edilecek lokasyonların doğru bildirilmesi, seyahat amacını net olarak açıklanması ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir. Ancak formu doldurmak tek başına yeterli değildir. Turistik, özel ziyaret ve ticari vize türlerinin içerdiği evrakların hazırlanması ve randevu sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir. İngiltere vize evraklarının randevu tarihi itibariyle güncel olması, yapılan rezervasyonların seyahat tarihi itibariyle düşmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportunuzun türü ne olursa olsun vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olması talep edilmektedir. Bu kritere uymayan pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

İngiltere vizesi İskoçya için geçerli mi?

Birleşik Krallık’a bir kısımdan girerseniz, daha fazla vizeye ihtiyaç duymadan serbestçe dolaşabilirsiniz – örneğin, İngiltere’ye ziyaretçi olarak veya vize ile girerseniz İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ya seyahat etmekte serbestsiniz.

Edinburgh vizesi nasıl alınır?

Edinburgh’a vize nasıl alınır? İskoçya’ya gitmek için Birleşik Krallık vizesi almak gerekiyor. UK Border Agency sitesinden “online” başvuru formunu doldurarak işe başlamalısınız. Yeşil ve kırmızı pasaportlar dâhil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümü vize başvurusunda bulunuyor.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği

İskoçya vize başvuru işlemleri hakkında bilgi alınız.