İskoçya Vizesi Randevu

İskoçya Vizesi Randevu
İskoçya Vizesi Randevu

İskoçya vizesi randevu tarihi alma işlemi İngiltere Konsolosluğunun resmi internet sitesinden online ortamda alınmaktadır. İskoçya vize işlemleri için online ortamda doldurulan İngiltere vize başvuru formunun konfirmasyon aşamasında randevu tarihi ve saati formu dolduran kişi tarafından belirlenmektedir. T.C. Bordo pasaportlu kişiler İngiltere vizesi alarak İskoçya’ya seyahat edebilmektedirler.

Vize harç ücreti ödemesi yapılmadan randevu tarihi alınamamaktadır. Vize harç ücretlerinin ödendiğine dair bilgi ve randevunun alındığına dair onayla vize başvuru sahibine e-posta yoluyla iletilmektedir. Bu onay e-postalarının başvuru sırasında başvuru sahibinin yanında olması gerekmektedir.

İskoçya vizesi randevu tarihi ile ilgili sorun yaşamamak adına vize başvurusunun seyahatten en az 1 ay öncesinde yapılması tavsiye olunur. İskoçya vize başvurunuzu seyahatinizden 3 ay öncesinden yapabilirsiniz. İskoçya vize başvurusunun sonuçlanma süresi randevu tarihinden sonra ortalama 21 gündür. Ancak acilen İskoçya’da bulunması gereken kişiler İngiltere ekspres vize başvurusu yaparak vize işlemlerini 1 ila 5 iş günü içinde sonuçlandırabilirler.

İskoçya vizesi randevu işlemi İskoçya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. Konsolosluğun vize işlemlerinde akredite olan bu kurumlar Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Gaziantep’te bulunmaktadır. Vize başvuru sahibi randevu saat ve tarihinde ilgili başvuru merkezinde şahsen bulunmalıdır.

İskoçya vize randevu tarihi ve saatinde yetkili vize başvuru merkezinde evrakların ibrazıyla birlikte biyometrik veri alım prosedürü yani parmak izi kaydı işlemi de yapılmaktadır. Başvuru sahibinin fiziksel bir engeli yok ise 10 parmağının izi alınır ve Konsolosluğun biyometrik veri tabanına kayıt edilir. İskoçya vize işlemlerinde her başvuruda parmak izi verme zorunluluğu bulunmaktadır.

Vize başvuru formunun çıktısı, randevu bildirimini içeren e-postanın çıktısı, değerlendirme sürecinden sonra iadesini istediğiniz orijinal belgelerin fotokopileri ve ek destekleyici evraklar ve vize harç ücretini ödendiğinizi gösteren e-postanın çıktısı randevu sırasında yanınızda olmalıdır.

İskoçya vize başvurusu ve randevu işlemleri akredite vize başvuru merkezlerinde yapılmakla birlikte, başvuruyu değerlendiren ve sonuca bağlayan kuruluş İngiltere Konsolosluğu vize departmanıdır. İskoçya vize işlemleri Konsolosluğun inisiyatifine göre güncellenebilmektedir bu nedenle başvurudan önce bilgilerin teyit edilmesi tavsiye olunur.

İskoçya Vizesi Randevusu S.S.S

İskoçya’ya vize başvurusu nasıl yapılır?

İskoçya kısa süreli vize başvuruları için yetkili TLS Contact vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Gerekli belgelere sahip değilseniz, girişiniz reddedilebileceğinden, İskoçya’ya seyahat etmeden önce belgeleriniz için başvurmayı unutmamalısınız.

İskoçya için hangi vize gereklidir?

İskoçya’ya seyahat eden Türk vatandaşları ülkeye girebilmeleri için Birleşik Krallık hükümetinden Standart Ziyaretçi Vizesine ihtiyaçları vardır. Seyahatinizden 3 ay önce başvurmanız daha iyi olur ve genellikle vize 3 hafta içinde kesinleşir. Standart Ziyaretçi Vizesi ile ülkede 6 aya kadar kalınabilir.

İskoçya Vize Ücreti Nedir?

İskoçya kısa süreli vize, aile ve arkadaş ziyareti gibi seyahat programları için 6 aylık İskoçya vizesi başvurusu yapılabilir. İskoçya vizesi ücreti 2022 yılında , 2 yıllık vize ücreti 361 GBP şeklinde, 5 yıllık vize ücreti 655 GBP olarak belirlenmiştir.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği

İskoçya vize ücretleri hakkında bilgi edininiz.