İskoçya Vizesi Ücreti 2023

İskoçya Vizesi Ücreti 2018

İskoçya vizesi ücreti 2018 itibariyle İskoçya Konsolosluğu tarafından belli dönemlerde güncellenebilmektedir. Burada verilen bilgilerin başvurudan önce Konsolosluktan veya profesyonel vize danışmanlık firmalarından teyit edilmesi tavsiye edilir. İskoçya Konsolosluğunun akredite ettiği vize başvuru merkezlerinin hizmet bedelleri ve vize danışmanlık firmalarının koordinasyon bedelleri hariç tutulmamaktadır.

İskoçya vizesi ücreti 2023 talep edilen vizenin süresine göre değişmektedir. 6 aylık tek veya çok girişli vize ücreti 138 $, 2 yıllık vize 495 $, 5 yıllık 900 $ ve 10 yıllık 1129 $’dır. Bu ücretler İskoçya turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için güncel ücretlerdir. İskoçya vize başvurularında Schengen ülkelerinin aksine yukarıda belirtilen sürelerde vize talep edilebilmektedir. Talep edilen vize türüne göre evraklarda büyük değişiklikler olmamakla birlikte bankada bulundurulması gereken para miktarı İskoçya’da kalış süresince başvuru sahibinin seyahati süresince seyahat masraflarını destekler miktarda olmalıdır.

İskoçya Konsolosluğu vize ücretleri konusunda vize başvuru sahiplerine birçok kolaylık sunmaktadır. Buna göre dilerseniz pasaportunuzu başvuru sırasında çekerek veya randevu almadan hızlı başvuru yapmak isteyen kişiler ekstra ücretler karşılığında vize işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Pasaport iadeli başvuru 60£, randevu almadan başvuru yapma 80£, erken saatte randevu 89£ olarak belirlenmiştir.

İskoçya’ye acil seyahat etmek isteyen kişiler başvuru işlemini hemen sonuçlandırmak istediklerinde 24 saatte sonuçlanan ekspres vize başvurusu da yapabilmektedirler. İskoçya ekspres vize ücreti 956£ olarak belirlenmiştir. 24 saatte sonuçlanan bu vize başvuruları sadece İskoçya İstanbul Başkonsolosluğuna yapılabilmektedir. Ayrıca 5 günde sonuçlanan başvurular 212£ olarak belirlenmiştir.

Belirtilen bu ücretler Mayıs 2018 itibariyle geçerlidir. Bu ücretlerle birlikte vize başvuru merkezi ve danışmanlık firmaları işlem koordinasyon bedelleri talep etmektedirler. Başvuru formlarının doldurulması, seyahat amacına uygun dilekçe yazımı konusunda destek, seyahat sağlık sigortası ve otel rezervasyonlarının yapılması gibi işlemler koordinasyon hizmetleri arasında yer almaktadır.

İskoçya Konsolosluğu vize reddi durumunda vize başvuru ücretlerinin iadesini yapmamaktadır. Vize başvuru sahibi, başvuru formunu doldurarak ücret iadesinin geri olmayacağını onaylamış olur. İskoçya vize işlemlerinin sonucuna karar veren yetkili kurumlar İskoçya Konsolosluğunun diplomatik misyonları olan İskoçya İstanbul Başkonsolosluğu, İskoçya İzmir Konsolosluğu ve İskoçya Ankara Büyükelçiliğidir.

İskoçya Vizesi Ücreti 2023 S.S.S

İskoçya Vizesi Ücreti 2022 Nedir?

Turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti gibi seyahat programları için 6 aylık İskoçya vizesi başvurusu yapılabilir. İskoçya vizesi ücreti 2022, 2 yıllık vize ücreti 361 GBP şeklinde ve 5 yıllık vize ücreti 655 GBP olarak belirlenmiştir.

Türkiye’den İskoçya ya nasıl gidilir?

İngiltere’ye uçakla nasıl gidilir: Türk Hava Yollarının İstanbul Havalimanından Edinburg’a haftanın 3 günü direkt uçak seferi bulunuyor. İstanbul-Edinburgh uçuş süresi 4 saat 20 dakika sürüyor.

İngiltere’ye kimler gidemez?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri vizeye tabi iken, Diplomatik (Siyah) Pasaport hamillerinin 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde yapacakları İngiltere ziyaretleri için vize almalarına gerek yoktur.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği web sitesi

İskoçya vize başvuru sayfası