iskoçya vizesi
iskoçya vizesi

İskoçya Vizesi

İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport hamili, hususi pasaport sahibi ve hizmet pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. İskoçya ülkesi, Birleşik Krallığa bağlı bir ülke olduğu için Schengen vizesi değil İskoçya Vizesi almak zorunludur. İskoçya ile beraber İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerini kapsayan Birleşik Krallık vizesi ile bu 4 ülkeye de giriş yapılabilmektedir.

Alınan Birleşik Krallık vizesi ile vize süresi boyunca Birleşik Krallığa bağlı 4 ülkeye giriş yapılabilmektedir. Birleşik Krallık vizesi kapsamında alınan İskoçya Vizesi, en meşakkatli vize türlerinden biridir. Bir kere reddedilen vize başvurusu sonucunda 10 sene boyunca dosyanıza işleyen kırmızı kart görünmektedir.

İskoçya’ya 6 ay içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahat gerçekleştiren Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İskoçya Vizesi almasına gerek yoktur. İskoçya Vize işlemleri için Birleşik Krallık tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ya da akredite seyahat acentelerinden yardım alabilirsiniz.

İskoçya Vizesi başvuru süreci sıkıntılı olduğu için ve evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerektiği için titiz bir çalışma gerektirmektedir. İskoçya, Schengen vizesi kapsamında değildir. Bu nedenle Birleşik Krallık vizesi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu vize ile diğer ülkelere giriş yapması imkânsızdır.

İskoçya Vize İşlemleri

Birleşik Krallık kapsamında değerlendirilen İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık vizesi yani İskoçya Vizesi alması gerekmektedir. Birleşik Krallık kapsamında 4 ülke vardır ve bu ülkelere gitmek isteyen kişilerin bu vizeyi almaları zorunludur.

Türkiye’de İskoçya Başkonsolosluğu ya da İskoçya Büyükelçiliği yoktur. Bu nedenle vize süreci için İngiltere Başkonsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliğinden yararlanmak gerekmektedir. İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ve İngiltere Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan kabul etmiyor.

İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan TLS Contact veya İngiltere vize hizmet merkezleri, İskoçya Vize başvurularını kabul etmektedir. Bu kurumların vize değerlendirme yetkileri yoktur. Yalnızca aldıkları başvuruları Birleşik Krallığı temsil eden İngiltere İstanbul Başkonsolosluğuna ya da İngiltere Ankara Büyükelçiliğine iletmektedirler.

İskoçya Vize işlemleri için yapılacak olan başvuruların Adana, Antalya, Ankara, Gaziantep, İzmir ve Bursa illerinde bulunan başvuru merkezlerine yapılması gerekir. Vize başvurularından önce hangi vize türü için başvuru yapılacağı belirlenmelidir.

İskoçya’ya yapılacak olan seyahatin amacına göre vize türleri farklı kategorilere ayrılmaktadır. Her vize türüne göre hazırlanması gereken başvuru evrakları da değişmektedir. Seyahat amacına uymayan vize başvurusu ve evraklar nedeni ile İskoçya Vize başvuruları reddedilmektedir. Bu nedenle bu aşamada öncelikle vize amacının net olarak belirlenmesi gerekmektedir.

İskoçya Vize kategorisi ticari vize, turistik vize, aile ziyareti vizesi, tıbbi tedavi amaçlı vize, öğrenci vizesi, transit vize türlerinden oluşmaktadır. Tüm vize türleri için istenen ortak evraklar olduğu gibi vize türlerine ve mesleklere göre ek evraklar da istenmektedir.

İskoçya Vizesinden Kimler Muaftır?

İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayan siyah yani diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kısa süreli vize türleri için 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile yapacakları seyahatlerinde vize muafiyetine sahiptirler.

İskoçya üzerinden farklı bir ülkeye aktarmalı olarak seyahat planları yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize için direkt olarak Birleşik Krallık Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir. Ancak İskoçya’dan sonra seyahat edilecek olan ülkenin vize prosedürleri yerine getirilmiş ise 24 saat içerisindeki geçişlerinde vize muafiyetine sahiptirler.

İskoçya Vizesi İçin Randevu Alımı

İskoçya vize işlemleri için yapılacak olan başvuru direkt olarak Birleşik Krallık Konsolosluğuna yapılmamaktadır. Birleşik Krallık yani İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile başvuruyu kabul eden TLS Contact firmasından randevu alınmalıdır.

Vize türüne göre hazırlanan başvuru belgelerinin teslim edilmesi için randevu alınması gereklidir. Sistemde Book Appointment menüsünden randevu yeri ve vize türü seçilir. Sistem tarafından randevu için en uygun gün ve saat önerilir. Bu öneri başvuru sahibine uygun ise randevu günü ve saati başvuru sahibi tarafından onaylanır.

Başvuru sahibi, randevu tarihini onayladıktan sonra vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar ekrana sunulmaktadır. Bu işlemden sonra güvenli ödeme sistemi ekrana gelmektedir. Kredi kartı ile peşin ya da taksitli olarak ödeme yapıldıktan sonra tüm bilgiler Konsolosluk tarafından e mail adresine gönderilir.

Birleşik Krallık Biyometrik Tarama İşlemleri

İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayan vatandaşların, İngiltere Konsolosluğu tarafından istenen biyometrik parmak izini ibraz etmeleri gerekmektedir. Vize türüne göre hazırlanan evraklar dışında biyometri tarama evraklarının da başvuru formuna eklenmesi gerekir.

Biyometrik parmak izi alınırken, başvuru sahibinin 10 parmağının da izleri dijital bir tarayıcı ile alınır. Kimlikte sahteciliği önlemek için yapılan bu işlem, sağlık raporu ile parmak izi veremeyeceklerini ispatlayan kişiler için yapılmamaktadır. İngiltere Birleşik Krallığı görevlisi olan diplomatlar ve 5 yaşından küçük olan çocuklar biyometrik parmak izi vermezler. Ayrıca oturum izni için başvuran kişiler de biyometrik işlemlerden muaf tutulmaktadır.

İskoçya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İskoçya seyahati öncesinde yapılacak olan vize başvurusu için istenen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Vize türlerine göre istenen evraklar değiştiği için öncelikle seyahatin amacının belirlenmesi gerekir. Hazırlanan belgelerde bir eksiklik ya da yanlış beyan ile karşılaşılır ise vize başvurusu reddedilir. Bu nedenle bütün belgelerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. İlk olarak vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Birleşik Krallık vize başvuru formu toplamda 7 sayfadır. Formda istenen tüm bilgilerin İngilizce olarak doldurulması gerekir. Vize başvuru formu ile başvuru sahibi hakkında kapsamlı bilgiler edinilmektedir. Bu nedenle verilen bütün bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerekir. Vize başvuru formundan sonda önemli olan bir diğer belge ise vize talep dilekçesidir. İngilizce olarak doldurulması gereken vize talep dilekçesinde İskoçya seyahati ile ilgili her türlü bilgilerin verilmesi istenir. Seyahatin temel nedeni, seyahatin tarihleri, detaylı olarak gezi programı ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açık bir şekilde belirtilmelidir. İskoçya Vizesi için istenen diğer evraklar şu şekildedir:

 • Varsa eski pasaportların asılları
 • Seyahat bitimi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport ( Pasaportta en az 2 sayfa boş olmalıdır.)
 • Uçak bileti ile otel rezervasyonunun bilgilerini içeren evraklar
 • Başvuru sahibinin şahsi banka hesabının son 6 aylık hesap hareketleri
 • Çalışan vatandaşların son 3 aylık maaş bordrosu
 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış olan işveren yazısı
 • SGK Hizmet dökümü
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • İşyerinin güncel resmi evrakları
 • Bütün varlıkların tapu fotokopileri
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanı
 • Erkekler için askerlik durumunu gösteren belge

İskoçya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İskoçya vize ücretleri, seyahatin amacına göre belirlenen vize türüne göre değişmektedir.

İskoçya Vizesi Ne Zaman Çıkar?

İskoçya Vize başvurularının değerlendirmesi, Birleşik Krallık Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Ticari vize, turistik vize ve aile ziyareti vizesi için yapılan başvurular, 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Oturum izni başvuruları ise daha uzun sürede sonuçlanır. Birleşik Krallık Konsolosluğu, belgelerde eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Bu nedenle İskoçya seyahatlerinin aksaklığa uğramaması için İskoçya Vize başvurularının seyahatten 1 ay önce yapılması önerilir.

İskoçya Vizesi S.S.S

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır?

İskoçya kısa süreli vizeleri için yetkili vize merkezi TLS Contact vize başvuru merkezinden randevu almak gerekir. Uzun süreli Birleşik Krallık vizeleri için ise Birleşik Krallık konsolosluklarından şahsen randevu alınmalıdır.

İskoçya Vize Ücreti Nedir?

İskoçya Turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti gibi seyahat programları için 6 aylık İskoçya vizesi başvurusu yapılabilir. İskoçya vizesi ücreti 2023, 2 yıllık vize ücreti 361 GBP ve 5 yıllık vize ücreti 655 GBP olarak belirlenmiştir.

İskoçya Vizesi Zor mu?

İskoçya Schengen vize bölgesinde değildir, bu sebeple Birleşik Krallık vizeleri alanlar Schengen vize bölgesi için ayrıca vize almalıdır. Gerekli koşulları ve evrakları tamamlayan kişiler kolayca İskoçya vizesi alabilir.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçilik Sitesi

İskoçya vize başvuru bilgileri