iskoçya aile ziyaret vizesi
iskoçya aile ziyaret vizesi

İskoçya Aile Ziyaret Vizesi

İskoçya, Birleşik Krallık’a bağlı olan bir ülke olduğu için, Birleşik Krallık prosedürlerinin tamamı İskoçya Aile Ziyaret Vizesi için de geçerlidir. Bu nedenle İskoçya’ya gitmek için vize müracaatı yapan kişilerin bu prosedürlerin ve uygulamaların tamamına tabii olması gerekmektedir. Seyahat sebebine uygun olacak şekilde yapılacak olan vize müracaatlarının da bu kriterlere İskoçya Konsolosluğu tarafından belirtildiği gibi olması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İskoçya’da bulunan ailelerini ve yakınları ziyaret etmek için vize talebinde bulunmak zorundadırlar. Fakat bu durum yalnızca Gri, Yeşil ve Bordo pasaportlu kişiler için geçerlidir. Siyah pasaporta sahip olan kişilerin İskoçya’ya giriş yapması için vize alması gerekmemektedir. 90 gün boyunca İskoçya dahil, onlarca ülkede rahatça konaklama yapılabilmektedir. Fakat sürenin dolmasının ardından bulunulan ülkeden ayrılmak gerekmektedir.

İskoçya Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

Yapılacak olan İskoçya aile ziyaret vizesi başvuruları kısa süreli vize kategorisinde yer aldığı için daha kısa süreler içerisinde sonuçlanmaktadır ve ücretleri diğer vize kategorilerine göre daha düşüktür. Fakat uzun süreli vizelere başvuru yapacak olan kişilerin seçenekleri daha fazladır. Vize başvuruları online sistemler üzerinden yapıldığı için bu sistem üzerinden istenen vize süresi seçilebilmektedir. 1 yıllık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize sürelerinden herhangi biri seçilebilmektedir. Fakat Birleşik Krallık tarafından yapılan son düzenlemelerden sonra bu vize süreleri talep edilse de konsolosluklar tarafından en fazla 6 aylık vize verilmektedir. 6 ayın üzerinde vize alınamamaktadır. Bu nedenle uzun süreli vizelerin de süresi 6 ay ile sınırlandırılmış durumdadır.

Aile ziyareti yapmak için vize alacak olan kişiler İngiltere, İskoçya gibi ülkelerde genellikle 2 hafta ya da 1 ay kalmaktadırlar. Bu sürenin dolmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti’ne gelip, tekrardan vize alınabilmektedir. Sürenin Birleşik Krallık sınırları içerisinde uzatılabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle verilen iznin bitmesinin ardından İskoçya’dan ayrılmak gerekmektedir. Eğer ülkeden çıkılmaz ise, kişiye bir takım yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu sebeple vize yönetmeliğinin kurallarının ihlal edilmemesi gerekmektedir.

iskoçya aile ziyareti vizesi nasıl alınır

İskoçya Aile Ziyaret Vize Başvurusu Gereken Evraklar

İskoçya’ya giriş yapmak amacı ile vize alacak olan kişilerin öncelikle seyahat sebeplerine göre vize seçimi yapması gerekmektedir. İskoçya’da bulunan yakınlarını ve birince dereceden akrabalarını ziyaret edecek olan kişiler İskoçya ziyaret vizesi alabileceği gibi, iş amacı ile İskoçya’ya gidecek kişilerin de ticari vize alması gerekmektedir. Seyahat sebebinin amacı ile başvuru yapılan vize tipinin kapsamının aynı olması gerekmektedir. Bu nedenle online sistem üzerinden üyelik oluşturup, ilk olarak vize tipinin seçilmesi gerekmektedir.

-Davetiye

İskoçya’da bulunan yakınları ziyaret edebilmek için öncelikle bahsi geçen kişilerden davetiye gelmesi gerekmektedir. Bu davetiyeye Davetiye Mektubu de denilmektedir. Bu nedenle ayrı ayrı belge hazırlanmasına gerek duyulmamaktadır. Davetiyenin içerisinde de davet edilecek olan kişinin şahsi bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin yapılma sebebi ve seyahatin süresi gibi bilgiler yer almalıdır. Ek olarak da seyahatin kim tarafından finanse edileceği ve İskoçya’da kalınacak adres detaylı olarak İskoçya Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır.

Davet edilenden farklı olarak davet eden kişinin de bilgileri konsolosluk tarafından istenmektedir. Davet eden kişinin iletişim ve kimlik bilgileri, çalıştığı yerdeki pozisyonu ve vatandaşlık statüsü detaylı olarak davetiye içerisinde belirtilmelidir. Ayrıca davet eden kişi vatandaşlık belgelerinin fotokopisini de davetiye ile birlikte ilgili kuruma teslim etmelidir.

-Pasaport

Kullanılan pasaportların seyahatin bitiminin ardından 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. 10 yıldan fazla süredir kullanılan pasaportların da başvuru yapmadan yenilenmesi gerekmektedir. Son olarak pasaportların içerisinde minimum 2-3 sayfalık boş alan bulunmalıdır. İskoçya aile ziyaret vizesi için yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması halinde vize basımı yapılmaktadır. Bu nedenle İskoçya Konsolosluğu tarafından bu boş alana ihtiyaç duyulmaktadır.

-Finansal Dokümanlar

Finansal dokümanların ilki maaş bordrolarıdır. Bu bordrolar, son 3 aya ait olmalıdır. Daha önceki dönemlere ait olan bordrolar kabul edilmemektedir. Ayrıca son 6 aya ait olmak şartıyla da Banka Hesap Dökümü İskoçya Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır. Hazırlanan belgelerin de ilgili banka tarafından imzalanıp, kaşelenmesi gerekmektedir. Ek olarak bankanın da İmza Sirküleri’ne ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu belgenin de hazır hale getirilmesi vize danışmanlık hizmeti veren kurumlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Finansal dokümanların tamamlanabilmesi için başvuru sahiplerinin çalıştığı kurumdan veya şirketten İşveren Yazısı alması gerekmektedir. Yazı içerisinde de İskoçya aile ziyaret vizesi başvurusunda bulunan kişinin işe ne zaman başladığı, ne kadar maaş aldığı, şirket içerisindeki pozisyonu ve şirketin iletişim bilgileri gibi bilgiler bulunmalıdır. Hazırlanan yazının da kurum yetkilisi tarafından imzalanması ve de kaşelenmesi gerekmektedir.

-Mesleki Dokümanlar

Başvuru sahibinin bağlı olduğu şirketin yetkilisi tarafından antetli bir kağıda İngilizce olmak şartı ile İşveren İzin Yazısı yazılmalıdır. İngilizce haricinde kullanılan diğer diller kesinlikle İskoçya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Yazının içerisinde iş pozisyonu, başvuru sahibinin maaş bilgisi, şirkette ne zaman çalışmaya başladığı ve işe devam taahhüdü gibi bilgiler detaylı olarak yer almalıdır. Belgenin hazırlanmasının ardından da aynı şekilde şirket yetkilisi tarafından kaşelenip, imzalanmalıdır.

Belirtilen belgeden farklı olarak İskoçya aile ziyareti vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü alması gerekmektedir. Alınan belgelerin, randevu tarihinde teslim edilecek olan diğer belgelerin arasına koyulması gerekmektedir. Bahsi geçen tüm belgelerin de eksiksiz olarak ve konsolosluk tarafından belirtildiği gibi doldurulması gerekmektedir.

-Diğer Evraklar

Aile ziyareti vizesi alabilmek için İskoçya Konsolosluğu tarafından oldukça fazla evrak ve belge istenmektedir. Bunlardan ilki gidiş ve dönüş uçak biletleridir. İkinci olarak ise, kalınacak yerlerin konfirmasyonlarıdır. Bu belgelerin de İskoçya Konsolosluğu ile paylaşılması gerekmektedir. Ayrıca İskoçya aile ziyaret vizesi için başvuru yapan kişilerin Evlilik Cüzdanı, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Sabıka Kaydı, askerlik durumuna ilişkin belge ve aile ziyareti programını anlatan program da konsolosluk ile paylaşılmalıdır.

Başvuruda kullanılacak olan yazılı belgelerin tamamının İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. Eğer başvuru sahibi İngilizce dilini kullanmakta yeterli seviyede değil ise yeminli bir tercümandan destek alınabilmektedir. Tercüman tarafından tercümesi yapılan belgelerin altına imza atılmalı ve de kaşelenmelidir. Aksi takdirde İskoçya Konsolosluğu, yapılan çevirileri kabul etmemektedir.

Başvuru sahibinin eğer üzerine kayıtlı araç ruhsatı, ev veya arsa tapusu var ise bunları da konsolosluk ile paylaşması tavsiye edilmektedir. Bu iki belgeye ek olarak eğer varsa kira gelirleri, kredi kartı ekstreleri, araba ehliyeti de ilgili kuruma ibraz edilmelidir. Bu belgelerin temin edilmesi ve sunulması, başvuru sürecini oldukça büyük derece olumlu yönde etkilemektedir.

İskoçya Vize Ücretleri

İskoçya vize ücreti farklı kriterlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kısa süreli vize başvurularında ücretler daha düşük olduğu gibi, uzun süreli vizelerde de ücretler doğal olarak daha yüksektir. Fakat ücretlerin değişim sebebi yalnızca bu husus ile sınırlı kalmamaktadır. USD ve Euro’nun sürekli olarak değişim göstermesinden dolayı vize ücretleri değişebilmektedir.

İskoçya’ya gitmek isteyen kişilerin vize müracaatları, taleplerin yoğun olduğu dönemlerde genellikle 15 – 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat Birleşik Krallık tarafından hizmete giren öncelikli vize başvurusu sayesinde 3 – 4 iş günü içerisinde vize talepleri sonuçlandırılabilmektedir. Bunun için de ek ücretler ödenmelidir. Fakat ödenen ücretler vize başvurularının olumlu ya da olumsuz yönde sonuçlanmasını etkilememektedir. Ücret, tamamen yapılan başvuruların ilk sıralara alınmasını sağlamaktadır.

İskoçya Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

İskoçya Aile Ziyareti Vizesine Kimler Başvuru Yapmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İskoçya’da bulunan ailelerini ve yakınları ziyaret etmek için vize talebinde bulunmalıdır. Bu durum yalnızca Gri, Yeşil ve Bordo pasaportlu kişiler için geçerlidir. Siyah pasaporta sahip olan Türk vatandaşları İskoçya’ya giriş yapması için vize alması gerekmemektedir.

İskoçya Vizesi Ücreti 2023

Turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti benzeri seyahat programları için 6 aylık İskoçya vizesi başvurusu yapılabilir. İskoçya vizesi ücreti 2023, 2 yıllık vize ücreti 361 GBP şeklinde ve 5 yıllık vize ücreti 655 GBP olarak belirlenmiştir.

İskoçya Aile Ziyareti Vizesi Nereden Alınır?

İskoçya Aile Ziyareti vizesi için yetkili vize başvuru merkezi TLS Contact’tan randevu alınmalıdır. Evraklarını eksiksiz ve hatasız hazırlayan vize başvuru sahipleri vize ücretini muhakkak ödemelidir.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi

İskoçya vize ücreti bilgisi