iskoçya turistik vize
iskoçya turistik vize

İskoçya Turistik Vize

İskoçya, Birleşik Krallık’a bağlı olan bir ülkedir. Bu nedenle İskoçya turistik vize başvurusu yapabilmek için izlenecek olan prosedürler, Birleşik Krallık prosedürleri ile aynı özelliktedirler. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yalnızca Bordo pasaportlu kişilerin değil, İskoçya’ya girebilmek için Yeşil ve Gri pasaportlu kişilerin de vize alması gerekmektedir. Bunun sebebi, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’ne dahil olmamasıdır. Bu nedenle İskoçya’ya giriş yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ayrı bir vize başvurusu oluşturması gerekmektedir.

İskoçya Turistik Vize Başvurusu

Avrupa’da yer alan ülkelerin neredeyse tamamına Schengen vizesi alınarak girilebilmektedir. Fakat Schengen vizesinin kapsamı da Avrupa Birliği ile sınırlandırılmış durumdadır. Bu nedenle Schengen vizesi ile İngiltere, İskoçya gibi ülkelere giriş yapılamamaktadır. Sadece İskoçya ve İngiltere için değil, tüm Birleşik Krallık devletleri için bu durum geçerlidir. Bu sebeple İskoçya turistik vize başvurusu yapılmadan ülkeye giriş yapmak mümkün değildir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir diğer pasaport tipi de Diplomatik isimli olan Siyah pasaporttur. Siyah pasaport kullanan kişiler dünya genelinde yer alan neredeyse her ülkede kalabilmektedirler. Fakat bu konaklamanın süresi de 90 gün ile sınırlandırılmış durumdadır. Kişi, 90 günü aşmamak kaydı ile dilediği süre kadar ülke sınırları içerisinde kalabilmektedir. 90 günlük zaman diliminin dolmasının ardından ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir.

İskoçya turistik vize ücreti

İskoçya Turistik Vize Başvurusunda Kullanılacak Olan Evraklar

İskoçya, Birleşik Krallık’a bağlı olduğu için, İngiltere’ye giriş yapılırken hazırlanacak olan evraklar, İskoçya’ya giriş yapılırken hazırlanması gereken evraklar ile aynı özelliklere sahiptir. Bu nedenle İskoçya turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler İskoçya Konsolosluğu’nun ve İngiltere Konsolosluğu’nun orijinal internet sitelerinden detaylı bir şekilde bilgi alabilmektedir.

Konsolosluklar tarafından çok sayıda belge ve evrak talep edilmektedir. Eğer bahsi geçen ülkeye girmek isteniyorsa, bu belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Sadece temin etmek ile kalmayıp, tamamen konsolosluğun belirttiği şekilde hazırlanması gerekmektedir. Özensiz ve eksik olarak hazırlanan evraklar, başvuru sürecinin uzamasına sebep olduğu gibi, başvuruların reddedilmesine de neden olabilmektedir.

-Pasaport

İskoçya turistik vize başvurularında kullanılmak üzere konsolosluğa teslim edilen pasaportların temdit süresinin seyahat bitişinden itibaren 6 ay kadar daha devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca İskoçya turistik vize başvurusunun olumlu yönde sonuçlanması halinde de vize basılabilmesi için pasaportun içerisinde 2 boş sayfa bulunmalıdır. Eğer pasaportun kullanım ömrü dolmuş ve yeni bir pasaport istenmişse de eski olan pasaport ile yeni olan pasaport birlikte olacak şekilde İskoçya Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Konsolosluk tarafından oluşturulan talep, zorunluluk niteliği taşımaktadır.

-Finansal Dokümanlar

Finansal dokümanları 3 farklı belge oluşturmaktadır. Bunlardan ilki Banka Hesap Dökümü veyahut da Banka Hesap Cüzdanı’dır. Hazırlanacak olan bu belgelerin her ikisinin de güncel tarihli olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca diğer konsoloslukların taleplerinden farklı olarak, 6 aylık hesap özetinin çıkarttırılması gerekmektedir. Çıkartılan belgenin üzerinde de ilgili bankanın imzasının ve kaşesinin bulunması gerekmektedir. Ek olarak da İskoçya turistik vize başvurusunda bulunan kişinin banka hesabında seyahatin tüm masraflarının karşılanacağını net olarak gösteren bir miktar bakiye bulunmalıdır.

Konsolosluk tarafından istenen diğer belgeler de maaş bordrosu ve İşveren yazısıdır. Maaş bordrosu, son 3 aya ait olmalıdır. 3 aydan daha kısa olan veya daha uzun süreli olan belgeler kabul edilmemektedir. Ayrıca bağlı bulunulan şirket yetkilisi tarafından da İşveren Yazısı hazırlanmalıdır. Bu yazı içerisinde de İskoçya turistik vize işlemleri için başvuru yapan kişinin ne zaman işe başladığı, şirket içerisindeki konumu, maaşı, şirketin bilgileri yer almalıdır. Son olarak da hazırlanmış olan belgenin yetkili kişi tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.

-Mesleki Dokümanlar

Mesleki dokümanlar arasında çeşitli belgeler bulunmaktadır. Fakat bunlardan ilki İşveren İzin Yazısı’dır. Bu yazı, antetli bir kağıda İngilizce olarak yazılmalıdır. Türkçe dahil, herhangi bir farklı dilin kullanılması İskoçya Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir. Belgenin içerisinde de İskoçya turistik vize başvurusu yapacak olan kişinin maaş bilgisi, şirket içerisindeki pozisyonunun ve görevinin detayı, şirkete ne zaman girildiği ve iznin verildiği tarihler gibi bilgiler yer almalıdır. Bu belgenin de imzalanıp, kaşelenmesi gerekmektedir. Bu belgeye ek olarak, ayrıca SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü istenmektedir. Bu belgelerin tamamının güncel olması gerekmektedir.

-İskoçya Turistik Vize Başvuru Formu

Başvuru yapacak olan kişilerin ayrıca Vize Başvuru Formu’nu doldurması gerekmektedir. Bu form, VAF1A adı ile bilinmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişiler online sistemler üzerinden her iki isimle de karşılaşabilmektedirler. Form, Birleşik Krallık ülkelerinin konsolosluklarının tamamını kapsamaktadır. Bu nedenle formun içeriği de birebir benzerlik göstermektedir.

Başvuru formunun içerisinde vize tipi seçilebilmektedir. Bunun için de seyahat sebebinin detaylı olarak İskoçya Konsolosluğu ile paylaşılması gerekmektedir. Form içerisinde yer alan soruların da her birinin eksiksiz olarak, net bir şekilde cevaplanması şarttır. Ayrıca form içerisinde yalnızca İngilizce dilinin ve İngilizce karakterlerin kullanılması gerekmektedir. Son olarak da verilen cevapların tamamının büyük harf ile verilmesi gerekmektedir.

-Fotoğraf

Vize başvurularının gerçekleşebilmesi için biometrik bilgilerin İskoçya Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir. Bu bilgiler yüz fotoğrafından ve parmak izinden oluşmaktadır. Yüz fotoğrafı olarak tabir edilen fotoğraf, çok sayıda alternatif kurum aracılığı ile temin edilebilmektedir. Fotoğrafın çekilmesi esnasında herhangi bir şekilde aksesuar kullanımı gerçekleştirilmemelidir. Ayrıca kullanılan arka fonun rengi de gri veya beyaz renkte olmalıdır. Yüz fotoğrafına da ek olarak parmak izi kurum tarafından istenmektedir. Parmak izi, randevu tarihinde ilgili kurumca alınabilmektedir. Bu nedenle İskoçya turistik vize başvurusu yapan kişilerin ek olarak bir işlem yapmasına gerek duyulmamaktadır.

-Diğer Evraklar

Hazırlanması talep edilen evraklar oldukça fazladır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin seyahat tarihlerinden 6 – 7 hafta öncesinden işlemlere başlaması gerekmektedir. Evrakların hazırlanması sürecinin başlatılmasının ardından başvuru sahipleri direkt olarak İskoçya’da kalacakları yerleri ayarlamak zorundadırlar. Yerlerin ayarlanmasının ardından da konfirmasyonlar oluşturulmaktadır. Bu konfirmasyonların da çıktısının alınarak, randevu tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir.

İskoçya Konsolosluğu tarafından eğer varsa araç ruhsatı, arsa veya ev tapusu gibi belgeler istenmektedir. Bunlara ek olarak eğer varsa kira gelirleri, ehliyet ve kredi kartı ekstreleri de temin edilmelidir. Hazırlanacak olan bu belgeler tamamen başvurunun olumlu yönde etkilenmesi için istenmektedir.

İskoçya Turistik Vize Ücretleri

Vize ücretleri, bir takım kriterlere bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Fakat bu değişikliklerin en büyük sebebi, başvuruların vizenin tipidir. Eğer kişi kısa süreli olarak başvuru yapıyor ise daha düşük ücretler ödemektedir. Fakat 6 ay kadar uzun bir süre için vize başvurusu yapılıyor ise, ödenen ücretler doğal olarak yükselmektedir.

Vize talepleri genellikle 15 iş günü içerisinde yoğunlaşmaktadır. Fakat bazı dönemlerde talep sayısı arttığı için bu süre 20 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle de Birleşik Krallık tarafından farklı hizmetler verilmeye başlanmıştır. Bu süreyi kısaltmak için öncelikle vize başvurusu yapılabilmektedir. Bu sayede başvuruların sonuçlanma süresi 5 iş gününe kadar düşmektedir. Fakat bunun için ek ücret ödenmesi gerekmektedir. Bundan farklı olarak da süper hızlı vize hizmetinden de yararlanmak mümkündür. Daha yüksek ücretler ödeyerek, başvuruların 24 saat içerisinde sonuçlanması sağlanabilmektedir. Fakat bu tür ek hizmetler, vize ücretlerinin büyük oranda değişmesine neden olmaktadır.

İskoçya Turistik Vize S.S.S

İskoçya Turistik Vizesi Nedir?

İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport hamili, hususi pasaport sahibi ve hizmet pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. İskoçya ülkesi, Birleşik Krallığa bağlı bir ülke olduğu için Schengen vizesi değil İskoçya Vizesi almak zorunludur.

İskoçya vizesi almak zor mu?

Alınan Birleşik Krallık vizesi ile vize süresi boyunca Birleşik Krallığa bağlı 4 ülkeye giriş yapılabilmektedir. Birleşik Krallık vizesi kapsamında alınan İskoçya Vizesi, en meşakkatli vize türlerinden biridir.

İskoçya Vizesi Kaç TL?

İskoçya Vizesi Ücreti 2023

İskoçya Turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti gibi seyahat planları için 6 aylık İskoçya vizesi başvurusu yapılabilir. İskoçya vizesi ücreti 2023, 2 yıllık vize ücreti 361 GBP ve 5 yıllık vize ücreti 655 GBP olarak düzenlenmiştir.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi

İskoçya vize bilgileri